Ako prežívajú letá v najhorúcejších krajinách sveta?
Keď sa u nás teplota prehupne cez 30 stupňov, je to dosť nepríjemné! Ľudia kolabujú, kúpaliská praskajú vo švíkoch, ventilátory sa stávajú nedostatkovým tovarom a hlavnou správou dňa je predpoveď počasia. Lenže v niektorých krajinách sa v lete šplhajú teploty až k 50 stupňom v tieni. Ako tam ľudia vôbec môžu prežiť?!
Poznáte to, keď otvoríte rúru, v ktorej niečo pečiete a do tváre sa vám vyvalí horúci vzduch? V Dubaji sa vraj takto cítite, keď čo i len na chvíľu vyjdete von. „Je to akoby ste vošli do vyhriatej rúry. Alebo akoby na vás fúkalo sto fénov. Telo mi okamžite pokryl pot, vlasy sa mi prilepili ku krku, veci som mala premočené. A to všetko v priebehu niekoľkých sekúnd,“ prezrádza Alex, ktorá v Dubaji, kde sa ortuť v lete bežne šplhá k päťdesiatkam, strávila niekoľko rokov. „Je úplne zbytočné namáhať sa s mejkapom. Všetko vám okamžite stečie. Po piatich minútach na priamom slnku sa vám môžu usušiť aj kontaktné šošovky v očiach. Ba aj telefóny sa prehrievajú a kazia,“ krúti hlavou.
Úmorné horúčavy by sa možno dali zvládať, ak by išlo o suché teplo. No napriek tomu, že sa Dubaj nachádza na púšti, jeho klímu ovplyvňuje Golfský prúd, to znamená, že je tam relatívne vysoká vlhkosť. Vtedy sa pot nedokáže poriadne odparovať, a teda ani ochladzovať telo. To znamená, že pri 50 stupňoch môže byť pocitová teplota až 64 C!
Sprcha vám môže spôsobiť popáleniny
Vravíte si, že tam musia byť ľudia od rána do večera naložení vo vani so studenou vodou? Omyl! Kohútikom označeným modrou farbou nemôžete v krajinách Blízkeho východu veriť. Vodovodné rúrky sú také prehriate, že zo studeného kohútika tečie ešte vrelšia voda než z toho teplého! „Na osviežujúcu rannú sprchu zabudnite. Riskujete vážne popáleniny. A po desiatej dopoludnia by sa sprchoval už iba ten, kto sa chce uvariť zaživa!“ vysvetľuje Alex, ktorá si musela nastavovať budík na štvrtú hodinu rannú, aby svoju hygienu prežila v zdraví. Ak to nestihla, alebo sa chcela osprchovať večer, musela na umývanie použiť fľaše balenej vody. Ani použitie toalety nie je práve príjemným zážitkom. Z misy totiž doslova stúpa horúca para. „Je to akoby ste mali zadok v parnej saune,“ prezrádza.
Pláže sú v lete úplne vyľudnené
A čo tak sa ochladiť v oceáne? „Teplota v ňom dosahuje 37 stupňov. Je to, akoby ste sa ponorili do húrcej vane. A aj piesok Vám môže spôsobiť vážne popáleniny. Takže tie nádherné pláže sú v lete úplne vyľudnené.“ Ľudia na osvieženie využívajú aspoň bazény pri svojich domov, ktoré sú umelo ochladzované. Horúčavy ale ovplyvňujú aj také oblasti života, ktoré by nám ani nenapadli. „Už som sa vzdala pokusov zavesiť si na stenu obrazy. Steny sa prehrievajú, takže sa v nich klinec dlho neudrží,“ tvrdí Alex. Rovnako vraj so sebou v lete nenosieva v kabelke rúž, lebo sa jej zakaždým roztopí. Jazda na motorke či len čakanie na taxík vonku by sa dalo opísať ako pokus o samovraždu. A neexistujú tam ani poštári, ktorí by chodili od domu k domu, takže si musíte založiť P. O. Box a poštu si chodiť vyberať sami.
Klimatizácia aj na autobusových zastávkach
V lete sa život v takýchto krajinách prakticky presúva dovnútra. Od júna do septembra sa takmer nik nezdržiava vonku. Tí, ktorí môžu odchádzajú na dovolenku do chladnejších oblastí. Ostatní len prebehnú z klimatizovaného domu do klimatizovaného auta a odtiaľ do práce, kde ide tiež klimatizácia na plné obrátky. Dokonca aj zastávky MHD sú uzatvorené a klimatizované! A keďže posedenie na terasách neprichádza v lete do úvahy, ak ľudia dostanú po práci chuť na drink, presunú sa do niektorého z obrovských nákupných stredísk, ktoré sú vychladené na príjemných 21 stupňov. „Každý taxík, autobus, obchod, úrad, reštaurácia sú klimatizované,“ prezrádza Alex. „Poriadna klimatizácia je, samozrejme, aj v každej domácnosti, je to rovnaká nevyhnutnosť ako tečúca voda či elektrina. Vďakabohu, že prevádzka klimatizácie je už v cene nájomného, lebo ja som tú svoju nevypla už šesť rokov,“ prezrádza s úsmevom. Život v ustavične vychladených priestoroch má aj svoje nevýhody – ľudia sú najčastejšie chorí práve v lete. „A musia sa dopovať vitamínom D, lebo, paradoxne, v lete trpia nedostatkom slnečných lúčov najviac.“
Gombíky a zipsy spôsobujú bolestivé tetovania
Ako je teda možné, že ženy a muži v týchto horúčavách chodia zahalení od hlavy po päty? V prípade takých horúčav je to vraj nevyhnutnosť. Čím viac kože odhalíme, tým viac vlhkosti za krátky čas stratíme, čo vedie k dehydratácii. A k popáleninám. Bolestivé pľuzgiere sa ľudom vytvoria už po niekoľkých minútach na slnku. Aj to je dôvod, prečo tam bežne predávajú opaľovacie krémy s ochranným faktorom 100! „Ani sandáliky nie sú vhodnou obuvou. Nohy si nemôžete natrieť krémom, lebo by sa vám šmýkalo, takže sa vám tiež môžu rýchlo spáliť. A pozor, ak máte na sebe nejaké kovové gombíky alebo zipsy, môžete skončiť s bolestivým vypáleným tetovaním,“ varuje Alex. Najhoršie však je, že teploty v najhorúcejších krajinách neklesnú pod 30 stupňov ani v noci! Pod klimatizáciou sa síce spí dobre, ale tú si môžu dovoliť len v Dubaji a iných bohatších krajinách. V takej Indii si ľudia polievajú matrace vodou alebo spia na kamennej dlažbe, aby sa trochu ochladili. V Egypte zasa spávajú na mokrej plachte, ktorú predtým odstredia v práčke.
Tento rok extrémy počasia prepisujú rekordy
Jún 2024 bol dosiaľ celosvetovo najteplejším mesiacom v histórii klimatických meraní. Ale odborníci tvrdia, že každý ďalší mesiac bude prepisovať rekordy. Zostáva len dúfať, že na Slovensku toto leto nepokoríme najvyššiu teplotu, ktorú na našom území kedy namerali – 40,3 C. Zaznamenali ju v júli 2007 v Hurbanove.
Pridaj komentár