Elvisova mama: Smrť kvôli komplexom?

Elvisova mama: Smrť kvôli komplexom?

Keď dá niekto život jednému z najkrajších a najtalentovanejších mužov v histórii, určite by mal byť hrdý na svoje dobré gény. V prípade Gladys Presleyovej, matky kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, to tak nebolo. Jej život, to bola kombinácia pitia, depresií a komplexov, ktoré ju napokon stáli život. 

Ak by nebolo Gladys Presleyovej, svet by asi nikdy nespoznal kráľa rokenrolu. Bola to práve ona, ktorá svojmu synovi Elvisovi na 11. narodeniny darovala gitaru. A bola to Elvisova láska k matke, vďaka ktorej začal vôbec spievať. Keď v roku 1953 vošiel prvý raz do nahrávacieho štúdia, bolo to preto, aby naspieval skladbu My Happiness, ktorú chcel venovať svojej matke ako špeciálny darček k Vianociam. A o rok neskôr piesňou That´s Alright Mama začal dobýjať koncertné pódiá.

Každý večer jej volal

Obrovské puto medzi Gladys a jej synom vzniklo vo chvíli, keď sa Elvis narodil. Porodila síce dvojičky, no okrem toho, že ona sama pri pôrode takmer vykrvácala, prvý chlapček, Jesse Garon, sa narodil mŕtvy. To viedlo Gladys k presvedčeniu, že Elvis Aaron má v sebe dušu svojho dvojčaťa a že Boh má preňho prichystané veľké plány. Od detstva mu zdôrazňovala, že je vyvolený a predurčený na veľké veci. Aj preto, keď sa Elvisa v nahrávacom štúdiu pýtali, aký typ speváka je, 18-ročný mladík sebavedomo vyhlásil: “Nezniem ako nikto iný.” A keď mu  vyčítali, že na pódiu predvádza obscénne pohyby, tvrdil: “Nikdy by som neurobil nič, čo by strápnilo moju mamu.” Elvis totiž svoju mamu zbožňoval. Za prvé zarobené peniaze jej kúpil ružový cadillac, hoci nevedela šoférovať, a keď neskôr rodičom kúpil dom, nasťahoval sa doň spolu s nimi, hoci už mal 20 rokov. Nevedel si predstaviť, že by svoju mamu opustil. Dokonca aj koncertoval, každý večer jej zavolal, aby ju uistil, že je v poriadku.

Nechcela, aby sa syn za ňu hanbil

Gladys sa zo synových úspechov tešila, ale čím bol úspešnejší tým viac upadala do depresií. Až chorobne sa o Elvisa bála, obávala sa, že mu ublížia fanúšikovia, alebo, že havaruje lietadlo, v ktorom sedí. Aby bola schopná vôbec fungovať, začala piť a užívať lieky na upokojenie i na spanie. A keďže nezdravý životný štýl sa prejavil aj na jej váhe, začala po hrstiach hltať amfetamíny, vtedy odporúčané ako pilulky na chudnutie. Nechcela, aby sa jej slávny syn za ňu hanbil a chcela dobre vyzerať na fotkách, ktoré robili všadeprítomní reportéri. Tam niekde odštartovali aj problémy samotného Elvisa. Známi hovorili, že mamine lieky začal užívať aj on, aby prekonal strach z vystupovania a zároveň vydržal náročný život hudobníka.

Prežil ju len o 19 rokov

Keď  Elvis v marci 1958 narukoval na vojnu, Gladysin chorobný strach o syna v kombinácii s amfetamínmi a pitím dokonal dielo skazy. Jej srdiečko to nevydržalo a 14. augusta 1958 len vo veku 46 rokov podľahla srdcovému infarktu. Elvis však bez svojej milovanej mamy nezostal veľmi dlho. Zomrel 16. augusta 1977, presne v deň, keď pred 19 rokmi svoju mamičku pochoval.

 

 

 

0/5 (0 Reviews)

Share this post

Comment (1)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Pripojte sa k zoznamu čakateľov Keď bude produkt na sklade, budeme Vás informovať. Prosím, zanechajte svoju platnú e-mailovú adresu.