Prečo sa z antidepresív priberá?

tučná žena držiaca lieky v rukách

Prečo sa z antidepresív priberá?

Nezahojené traumy z minulosti, napätie v práci či vo vzťahoch, alebo depresie, to všetko nás môže priviesť do ambulancie psychiatra, ktorý nám predpíše antidepresíva. A hoci ich užívanie dnes už nie je  žiadna hanba, podľa odborníkov  počas liečby priberie až 25 percent pacientov, pričom ich váha stúpne o 5 až 25 kg! 

Antidepresíva a priberanie – to ide ruka v ruke už od 50. rokov. Teda od chvíle, keď vyrobili prvú tabletku na depresiu. Tricyklické antidepresíva síce uľavili od bolesti duše, ale pacienti po nich rapídne naberali na váhe. Keď sa neskôr objavili lieky novej generácie, ktoré vychytávali sérotonín (SSRI, SNRI), predpokladalo sa, že sa problém priberania vyrieši. Sérotonín je totiž hormón zodpovedný nielen za dobrú náladu, ale aj za pocit nasýtenia. Lenže nadšenie bolo predčasné. Zo začiatku niektorí pacienti síce chudli, ale ak liečba trvala viac ako 6 mesiacov, ich váha opäť začala stúpať. Že je to naozaj tak, ukázali aj slávni ľudia ako spevák Richard Müller, ktorý počas liečenia pribral 40 kg, jeho kolega Petr Muk 30 kg, a antidepresíva poriadne zmenili aj vizáž dnes už nebohej Ivety Bartošovej.

Za nárast váhy môže mozog 

Antidepresíva sú lieky, ktoré ovplyvňujú niektoré chemické látky v mozgu. Tieto chemické látky, nazývané neurotransmitery, prenášajú signály medzi bunkami. Pri depresiách však prenos týchto signálov poriadne nefunguje a práve lieky to vedia napraviť. Problém ale  je, že tieto látky majú vplyv nielen na náladu, ale aj na váhu. Už spomínaný sérotonín, okrem toho, že znižuje úzkosť, kontroluje aj chuť do jedla. Práve on nášmu telu napovedá, že sme už sýti a môžeme prestať jesť. Lenže vytvára sa najmä po sladkých a sacharidových jedlách (preto sa tak upokojíme napríklad po čokoláde) a zároveň pripravuje telo aj na ukladanie energie. A vieme, čo sa stane, keď je tej „energie“ uloženej priveľa. „Aj mnohí pacienti pripúšťajú, že počas liečby antidepresívami majú zvýšenú chuť na sladké,“ tvrdí jeden zo psychiatrov.

Ďalším dôvodom nárastu váhy počas liečby je neschopnosť poriadne sa zasýtiť. To majú na svedomí najmä tricyklické antidepresíva spôsobujúce blokáciu  histamínových receptorov.  Za priberanie však môže aj znížené spaľovanie kalórií spôsobené tým, že pacient  má menej energie, pociťuje väčšiu únavu, je menej aktívny. Sucho v ústach, ktoré je jedným z vedľajších účinkov spôsobených liekmi, zasa núti niektorých ľudí piť kalorické nápoje. Navyše, zmena chemickej hladiny v mozgu mení aj spôsob, akým telo ukladá tuk – a nie je to v náš prospech. A v neposlednom rade, keď tabletky začnú zaberať, umožnia nám objavovať radosti života, ku ktorým patrí aj jedlo.

 Z ktorých priberieme najviac?

Medzi antidepresíva, ktoré spsobujú nárast váhy častejšie ako iné patria tricyklické antidepresíva (amitriptylin), inhibítory monoamín oxidázy (IMAO) a lieky s účinnou látkou paroxetín, escitalopram, sertralín, duloxetín, citalopram. Menej by na váhu mali vplývať lieky s obsahom venlafaxínu, bupropionu a fluoxetínu. Ľudia, ktorí počas prvého mesiaca liečby priberú viac ako 1,5 kg majú podľa odborníkov  vyššie riziko, že sa zaradia k tým, čo počas liečby antidepresívami výrazne priberú.

Ak ste aj vy obeťou nadmerného priberania, skúste sa poradiť s lekárom, či by nebolo vhodné zmeniť liečbu. Experti však varujú, aby sme počas užívania antidepresív nedržali drastické diéty. Aj málo jedla totiž negatívne ovplyvňuje chémiu v mozgu a, navyše, pocit nedostatku (hoci aj pri jedle), môže náš psychický stav ešte zhoršiť. Najskôr je dôležité prekonať depresiu a až potom riešiť náš zjav! Je lepšie byť šťastnou bacuľkou než vychudnutou zlomenou troskou. A napokon, po skončení liečby sa dá prírastok na váhe vždy zvrátiť.

4.8/5 (4 Reviews)

Share this post

Comments (20)

  • Marian Reply

    Dobri den chcem sa spitat ze cisa pribera z mirzatenu

    8. marca 2022 at 13:17
    • Stanka Reply

      Áno, podľa výskumov mirzatin spôsobuje priberanie na váhe, najmä zvýšením chuti do jedla.

      8. marca 2022 at 22:05
      • Lucia Reply

        Dobry den, mozem sa spytat ci escitalopram vplyva na priberanie? Som uz teraz obezna, dakujem

        12. júla 2022 at 8:48
  • Veronika Reply

    Prosím a z citalopramu máte ake skúsenosti?

    10. júna 2022 at 9:47
    • Stanka Reply

      Edit: Citalopram, ktorý patrí do skupiny antidepresív nazývaných selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI), by podľa odborníkov nemal ovplyvňovať váhu. Na začiatku užívania dokonca môže spôsobiť mierne chudnutie. Podľa samotných pacientov to však nie je pravda – lieky nárast na váhe spôsobujú. Pri akýchkoľvek problémoch v tomto smere odporúčame poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom.

      14. júna 2022 at 15:15
      • Peter Reply

        Priberá sa aj z Paroxetinu. Mám to odskúšané. Keď som ho začal brať, tak som pribral a keď som ho na čas vysadil, tak som tie kilá zase zhodil. Bolo to behom mesiaca bez upravenia stravy, takže to podľa mňa spôsobuje zavodnenie organizmu. Nie je možné, aby človek pribral alebo zhodil 6kg bez zmeny stravy.

        15. februára 2023 at 18:21
  • Luca Reply

    Dobry den. Necele 2 tyzdne uzivam Alventu a uz mam min. 2 kg naviac., uplne sa mi zastavilo travenie. pritom jem pomenej, lebo mi velmi nechuti. Je to vobec mozne ? A ak tak reagujem na Alventu, bol by lepsi Citalec? Dakujem velmi pekne za vas nazor.

    2. októbra 2022 at 15:30
    • Stanka Reply

      Dobrý deň, s Alventou mám sama dlhoročné skúsenosti a asi Vás príliš nepoteším. Napriek tomu, že mi moja lekárka tvrdila, že z týchto liekov zo skupiny SNRI by sa priberať nemalo, mám rovnakú skúsenosť ako Vy – nabrala som desiatky kilogramov 🙁 Je síce pravda, že kým som začala antidepresíva užívať, podarilo sa mi schudnúť vyše 60 kg, ale dnes ich už mám všetky naspäť. Netvrdím, že to musí byť len Alventou, možno to je spôsobené aj tým, že som sa vrátila k starým stravovacím návykom, ale faktom je, že váha išla hore veľmi ľahko a dosť rýchlo. Na druhej strane však musím povedať, že čo sa týka zlepšenia psychického stavu, tak mi pomohli najviac. Citalec mi na psychiku vôbec nepomohol a neviem posúdiť ani jeho vplyv na váhu. Aj keď odborníci tvrdia, že by sa z neho nemalo priberať, podľa skúseností iných pacientov, sa takmer zo všetkých antidepresív zo skupiny SSRI priberá. Ale každý organizmus je, samozrejme, iný… Nemohlo sa stať, že ako Vám lieky začali účinkovať, vrátila sa Vám aj chuť do jedla, a to spôsobilo prírastok na váhe?

      3. októbra 2022 at 14:56
      • Viktor jarka Jarka Reply

        Dobry den mozem sa opitať ? Ja uzivam antidepresiva citalec zentiva 10 mozem z nich briberat na vahe lebo uz ich uzivam više mesiaca a este som nepribrala a chcela bi som pribrat na vahe alebo ze kedi zacnem z nich priberart musi prejst nieaky cas prosim info

        19. februára 2024 at 13:42
        • Stanka Reply

          Viktor Jarka Jarka, to je zákon schválnosti, že kto chce pribrať, tomu sa to nedarí – a kto nechce, ten má dve kilá navrch, len čo sa nadýchne vedľa čokolády! 🙂 Tieto lieky pôsobia na každého inak. Majú vo vedľajších účinkoch priberanie na váhe, ale to sa, samozrejme, nemusí prejaviť u každého.

          15. mája 2024 at 15:28
    • Ivana Reply

      Dobry den
      Chcem sa opytat si z 50mg sertralinu sa pribera ked aktivne cvicim
      Dakujem

      12. júla 2024 at 7:01
  • Zuzana Reply

    Prosim vas, priberanie mi mohol sposobit aj Prothiaden? Uzivam50mg denne. Dakujem za odpoved.

    5. novembra 2022 at 14:55
    • Stanka Reply

      Veľmi sa ospravedlňujeme za neskoršiu reakciu, Zuzana. Žiaľ, Prothiaden môže u niektorých ľudí spôsobiť priberanie na váhe, je to uvedené aj ako jeden z vedľajších účinkov. Väčšina ľudí tvrdí, že má pri týchto liekoch väčšiu chuť do jedla, najmä na sacharidy.

      5. januára 2023 at 23:47
  • Marianna Reply

    Dobrý deň, prosím vás je možné počas užívania antidepresív s pravidelným cvičením a vyváženou stravou schudnúť?

    5. januára 2023 at 10:39
    • Stanka Reply

      Dobrý deň, Marianna, záleží od typu antidepresív, ale je to možné. Môže to byť trošku ťažšie, ako u človeka, ktorý AD neužíva, ale lieky neovplyvňujú metabolizmus natoľko, aby to bolo úplne nemožné. Držíme palce!

      5. januára 2023 at 23:40
    • Lienka Reply

      Brala som Mirzaten na spanie pribrala som 30 kg, po jeho vysadeni som bez problemov schudla 17kg, avsak pri vymene a zvyseni davky Kventiaxu mam 17 kg ihned spat.Prosim o radu ohladom tbl. na spanie, nie je nieco vhodnejsie pre mna? Ak mam takyto obrovsky nabeh na priberanie z tychto liekov.Neustale som hladna.Uz som zufala…

      13. apríla 2023 at 20:02
  • Lienka Reply

    Brala som Mirzaten na spanie pribrala som 30 kg, po jeho vysadeni som bez problemov schudla 17kg, avsak pri vymene a zvyseni davky Kventiaxu mam 17 kg ihned spat.Prosim o radu ohladom tbl. na spanie, nie je nieco vhodnejsie pre mna? Ak mam takyto obrovsky nabeh na priberanie z tychto liekov.Neustale som hladna.Uz som zufala…

    13. apríla 2023 at 20:02
    • Stanka Reply

      Lienka, Mirzaten a podobné antipsychotická tiež, žiaľ, spôsobujú prírastok na váhe. Účinná látka Mirzatenu sa teraz dokonca používa aj ako liečivo pre mačky, ktoré odmietajú papať, aby sa im vrátila chuť do jedla a pribrali. Žiaľ, nevieme Vám poradiť vhodné lieky na spanie, o tom sa, prosím, poraďte s Vašim ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná Vašu diagnózu a anamnézu.

      15. mája 2024 at 15:25
  • Vitamin Reply

    Pozdravujem. Dá sa zo seroxatu pribrať? Prestal som konzumovať alkohol,začal som zdravo žiť,športovať a za 3 mesiace som zhodil 16kg. Ale na moju psychiku to neurobilo dobre,aj som skolaboval dva razy a teraz by som to mal riešiť liekmi… Bojím sa už aj športovať,že sa to zas prejavy a že z liekov zas priberem. Ďakujem za odpoveď.

    15. mája 2024 at 5:44
    • Stanka Reply

      Je mi veľmi ľúto, že máte takéto problémy. Dôverne to poznám. Aj u mňa prepukli najväčšie panické ataky keď som schudla xy kíl. Ja som si to vyhodnotila, že telu asi chýbajú dlhodobo sacharidy a netvorí sa poriadne serotonín – a človek, ktorý má už beztak sklony k úzkostiam a depresiám, sa raz zrúti. Takže ak myslíte kolapsami tieto psychické stavy, tak by Vám Seroxat mal pomôcť. Len buďte pripravený na to, že na začiatku sa ten psychický stav zhorší a pár dní až týždňov trvá, kým Vám bude lepšie. Ale áno, má ako vedľajší príznak aj priberanie na váhe. Ak myslíte skutočný kolaps s bezvedomím apod., tak to by mal určite riešiť Váš osobný lekár.

      15. mája 2024 at 15:18

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Pripojte sa k zoznamu čakateľov Keď bude produkt na sklade, budeme Vás informovať. Prosím, zanechajte svoju platnú e-mailovú adresu.