Prečo sa z antidepresív priberá?

tučná žena držiaca lieky v rukách

Prečo sa z antidepresív priberá?

Nezahojené traumy z minulosti, napätie v práci či vo vzťahoch, alebo depresie, to všetko nás môže priviesť do ambulancie psychiatra, ktorý nám predpíše antidepresíva. A hoci ich užívanie dnes už nie je  žiadna hanba, podľa odborníkov  počas liečby priberie až 25 percent pacientov, pričom ich váha stúpne o 5 až 25 kg! 

Antidepresíva a priberanie – to ide ruka v ruke už od 50. rokov. Teda od chvíle, keď vyrobili prvú tabletku na depresiu. Tricyklické antidepresíva síce uľavili od bolesti duše, ale pacienti po nich rapídne naberali na váhe. Keď sa neskôr objavili lieky novej generácie, ktoré vychytávali sérotonín (SSRI, SNRI), predpokladalo sa, že sa problém priberania vyrieši. Sérotonín je totiž hormón zodpovedný nielen za dobrú náladu, ale aj za pocit nasýtenia. Lenže nadšenie bolo predčasné. Zo začiatku niektorí pacienti síce chudli, ale ak liečba trvala viac ako 6 mesiacov, ich váha opäť začala stúpať. Že je to naozaj tak, ukázali aj slávni ľudia ako spevák Richard Müller, ktorý počas liečenia pribral 40 kg, jeho kolega Petr Muk 30 kg, a antidepresíva poriadne zmenili aj vizáž dnes už nebohej Ivety Bartošovej.

Za nárast váhy môže mozog 

Prečo antidepresíva spôsobujú priberanie? “Niektorí pacienti mi prisahajú, že nejedia viac, ale napriek tomu priberajú. Iní zasa pripúšťajú, že pri antidepresívach majú zvýšenú chuť na sladké a sacharidové jedlá,” tvrdí jeden zo psychiatrov. Tak čo je príčinou nárastu váhy počas liečby? Podľa odborníkov je hlavným dôvodom, že lieky zablokujú v mozgu niektoré receptory, ktoré následne ovplyvňujú váhu. Napríklad zvýšenú chuť do jedla a neschopnosť zasýtiť sa spôsobuje blokácia histamínových receptorov. Zmena chemickej hladiny v mozgu mení aj spôsob, akým telo ukladá tuk. Na príčine je však aj znížené spaľovanie kalórií spôsobené tým, že pacient  má menej energie a pociťuje väčšiu únavu. Sucho v ústach, ktoré je jedným z vedľajších účinkov spôsobených liekmi, zasa núti niektorých ľudí piť kalorické nápoje. A v neposlednom rade, tabletky nám po prekonaní zlých stavov znovu umožnia objavovať radosti života, ku ktorým patrí aj jedlo.

 Z ktorých priberieme najviac?

Medzi antidepresíva, ktoré spsobujú nárast váhy častejšie ako iné patria tricyklické antidepresíva, inhibítory monoamín oxidázy (IMAO) a lieky s účinnou látkou paroxetín, mirtazapín a trazodon. Menej by na váhu mali vplývať lieky s obsahom venlafaxínu, bupropionu a fluoxetínu. Ani to však nie je pravidlo. “Mám pacientov, ktorí tvrdia, že nejedia viac, ale napriek tomu Ak ste aj vy obeťou nadmerného priberania, skúste sa poradiť s lekárom, či by nebolo vhodné zmeniť liečbu. Experti však varujú, aby sme počas užívania antidepresív nedržali drastické diéty. Málo jedla totiž negatívne ovplyvňuje chémiu v mozgu a, navyše, pocit nedostatku (hoci aj pri jedle), môže náš psychický stav ešte zhoršiť. Najskôr je dôležité prekonať depresiu a až potom riešiť náš zjav! Je lepšie byť šťastnou bacuľkou než vychudnutou zlomenou troskou. A napokon, po skončení liečby sa dá prírastok na váhe vždy zvrátiť.

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Pripojte sa k zoznamu čakateľov Keď bude produkt na sklade, budeme Vás informovať. Prosím, zanechajte svoju platnú e-mailovú adresu.