Prečo sa z antidepresív priberá?

tučná žena držiaca lieky v rukách

Prečo sa z antidepresív priberá?

Nezahojené traumy z minulosti, napätie v práci či vo vzťahoch, alebo depresie, to všetko nás môže priviesť do ambulancie psychiatra, ktorý nám predpíše antidepresíva. A hoci ich užívanie dnes už nie je  žiadna hanba, podľa odborníkov  počas liečby priberie až 25 percent pacientov, pričom ich váha stúpne o 5 až 25 kg! 

Antidepresíva a priberanie – to ide ruka v ruke už od 50. rokov. Teda od chvíle, keď vyrobili prvú tabletku na depresiu. Tricyklické antidepresíva síce uľavili od bolesti duše, ale pacienti po nich rapídne naberali na váhe. Keď sa neskôr objavili lieky novej generácie, ktoré vychytávali sérotonín (SSRI, SNRI), predpokladalo sa, že sa problém priberania vyrieši. Sérotonín je totiž hormón zodpovedný nielen za dobrú náladu, ale aj za pocit nasýtenia. Lenže nadšenie bolo predčasné. Zo začiatku niektorí pacienti síce chudli, ale ak liečba trvala viac ako 6 mesiacov, ich váha opäť začala stúpať. Že je to naozaj tak, ukázali aj slávni ľudia ako spevák Richard Müller, ktorý počas liečenia pribral 40 kg, jeho kolega Petr Muk 30 kg, a antidepresíva poriadne zmenili aj vizáž dnes už nebohej Ivety Bartošovej.

Za nárast váhy môže mozog 

Antidepresíva sú lieky, ktoré ovplyvňujú niektoré chemické látky v mozgu. Tieto chemické látky, nazývané neurotransmitery, prenášajú signály medzi bunkami. Pri depresiách však prenos týchto signálov poriadne nefunguje a práve lieky to vedia napraviť. Problém ale  je, že tieto látky majú vplyv nielen na náladu, ale aj na váhu. Už spomínaný sérotonín, okrem toho, že znižuje úzkosť, kontroluje aj chuť do jedla. Práve on nášmu telu napovedá, že sme už sýti a môžeme prestať jesť. Lenže vytvára sa najmä po sladkých a sacharidových jedlách (preto sa tak upokojíme napríklad po čokoláde) a zároveň pripravuje telo aj na ukladanie energie. A vieme, čo sa stane, keď je tej „energie“ uloženej priveľa. „Aj mnohí pacienti pripúšťajú, že počas liečby antidepresívami majú zvýšenú chuť na sladké,“ tvrdí jeden zo psychiatrov.

Ďalším dôvodom nárastu váhy počas liečby je neschopnosť poriadne sa zasýtiť. To majú na svedomí najmä tricyklické antidepresíva spôsobujúce blokáciu  histamínových receptorov.  Za priberanie však môže aj znížené spaľovanie kalórií spôsobené tým, že pacient  má menej energie, pociťuje väčšiu únavu, je menej aktívny. Sucho v ústach, ktoré je jedným z vedľajších účinkov spôsobených liekmi, zasa núti niektorých ľudí piť kalorické nápoje. Navyše, zmena chemickej hladiny v mozgu mení aj spôsob, akým telo ukladá tuk – a nie je to v náš prospech. A v neposlednom rade, keď tabletky začnú zaberať, umožnia nám objavovať radosti života, ku ktorým patrí aj jedlo.

 Z ktorých priberieme najviac?

Medzi antidepresíva, ktoré spsobujú nárast váhy častejšie ako iné patria tricyklické antidepresíva (amitriptylin), inhibítory monoamín oxidázy (IMAO) a lieky s účinnou látkou paroxetín, escitalopram, sertralín, duloxetín, citalopram. Menej by na váhu mali vplývať lieky s obsahom venlafaxínu, bupropionu a fluoxetínu. Ľudia, ktorí počas prvého mesiaca liečby priberú viac ako 1,5 kg majú podľa odborníkov  vyššie riziko, že sa zaradia k tým, čo počas liečby antidepresívami výrazne priberú.

Ak ste aj vy obeťou nadmerného priberania, skúste sa poradiť s lekárom, či by nebolo vhodné zmeniť liečbu. Experti však varujú, aby sme počas užívania antidepresív nedržali drastické diéty. Aj málo jedla totiž negatívne ovplyvňuje chémiu v mozgu a, navyše, pocit nedostatku (hoci aj pri jedle), môže náš psychický stav ešte zhoršiť. Najskôr je dôležité prekonať depresiu a až potom riešiť náš zjav! Je lepšie byť šťastnou bacuľkou než vychudnutou zlomenou troskou. A napokon, po skončení liečby sa dá prírastok na váhe vždy zvrátiť.

0/5 (0 Reviews)

Share this post

Comments (4)

 • Marian Reply

  Dobri den chcem sa spitat ze cisa pribera z mirzatenu

  8. marca 2022 at 13:17
  • Stanka Reply

   Áno, podľa výskumov mirzatin spôsobuje priberanie na váhe, najmä zvýšením chuti do jedla.

   8. marca 2022 at 22:05
 • Veronika Reply

  Prosím a z citalopramu máte ake skúsenosti?

  10. júna 2022 at 9:47
  • Stanka Reply

   Citalopram, ktorý patrí do skupiny antidepresív nazývaných selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI), by podľa odborníkov nemal ovplyvňovať váhu. Na
   začiatku užívania dokonca môže spôsobiť mierne chudnutie, neskôr, keď sa chuť do jedla vráti, tak človek môže zhodenú váhu pribrať, ale nemalo by ísť viac ako o jedno-dve kilá. Pri akýchkoľvek problémoch v tomto smere však odporúčame poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom.

   14. júna 2022 at 15:15

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


Pripojte sa k zoznamu čakateľov Keď bude produkt na sklade, budeme Vás informovať. Prosím, zanechajte svoju platnú e-mailovú adresu.