Obezita – druhá najväčšia komplikácia koronavírusu

Obezita – druhá najväčšia komplikácia koronavírusu

Toto nás, bacuľky, príliš nepoteší, ale, žiaľ, pred koronavírusom sa musíme chrániť oveľa viac než ľudia s normálnou váhou. Niekoľko štúdií ukázalo, že obezita je  ̶  po vysokom veku  ̶  druhým najväčším rizikovým faktorom.

 

Aj keď je obezita často spojená s inými zdravotnými problémami, ako sú cukrovka a srdcové choroby  ̶  ktoré sú tiež rizikové faktory pre COVID-19  ̶ , nové výskumy ukázali, že najväčší problém je samotná obezita. COVID-19 je ochorenie dýchacích ciest a mnohí pacienti s kilami navyše majú  zníženú funkciu pľúc. Okrem toho nadmerné množstvo tuku spôsobuje zápal v tele, čo tiež môže viesť k horšej reakcii organizmu na koronavírus.

Dôvod, prečo je na tom USA najhoršie

„Obézni ľudia si vyžadujú hospitalizáciu častejšie než tí, ktorí majú vysoký krvný tlak alebo cukrovku. Dokonca boli hospitalizovaní častejšie než ľudia trpiaci rakovinou, ochorením obličiek či dokonca chorobou pľúc,“ prezradila doktorka Leora Horwitzová, ktorá skúmala 4 000 pacientov nakazených koronavírusom v New Yorku. „Obezita sa javí ako donedávna neodhalený rizikový faktor, ktorý je dôvodom horšieho zvládania ochorenia.“ Pacienti mladší ako 60 rokov s indexom telesnej hmotnosti (BMI) medzi 30 a 34 boli dvakrát častejšie prijímaní do nemocnice so závažnými komplikáciami ochorenia a 1,8-krát častejšie si vyžadovali pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti. Ba aj potreba umelej pľúcnej ventilácie sa zvyšuje priamo úmerne s hmotnosťou pacienta. Keďže práve v USA je miera obezity jednou z najväčších na svete, môže to byť podľa lekárov aj dôvod, prečo je tam najviac nakazených COVIDom-19  ̶  a, žiaľ, aj obetí.

0/5 (0 Reviews)

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Pripojte sa k zoznamu čakateľov Keď bude produkt na sklade, budeme Vás informovať. Prosím, zanechajte svoju platnú e-mailovú adresu.