Lieky na chudnutie: Uberú kilá, privodia infarkt, mŕtvicu i smrť!

lekarka-ukazuje-pacientke-skatulku-liekov

Lieky na chudnutie: Uberú kilá, privodia infarkt, mŕtvicu i smrť!

Tabletky na chudnutie, ktoré fungujú, to znie ako rajská hudba! Farmaceutické firmy  sa už desiatky rokov  snažia vytvoriť takúto zázračnú pilulku – a niekoľkokrát to vyzeralo, že sa im to už podarilo!  Lenže zakaždým sa ukázalo, že pozitívny účinok na váhu si u mnohých vybral krutú daň v podobe vážnych zdravotných problémov. Preto dosiaľ všetky tieto prípravky museli stiahnuť z trhu.

Ako väčšina žien, aj Američanka Michelle Ramsey dúfala, že keď zhodí niekoľko kíl, jej život bude šťastnejší! Preto si nechala u lekára predpísať pilulky, o ktorých počúvala len samé chvály. Dnes to považuje za najhoršie rozhodnutie svojho života. „Podpísala som si tým rozsudok smrti,“ tvrdí. Po štyroch rokoch užívania tohto diétneho zázraku síce stratila niekoľko kíl, ale zároveň sa u nej objavili problémy so srdcom. A to také vážne, že jej dnes lekári dávajú maximálne 10 rokov života! „Nikdy by mi nenapadlo, že lieky na chudnutie môžu byť také nebezpečné,“ hovorí smutne chorá žena, ktorá by dnes bola šťastná aj s kilami navyše, keby mohla žiť…

Nebezpečné lieky si zháňajú na internete

Ale ako sa hovorí, skúsenosti sú neprenosné! Napriek tomu, že dnes už vieme, aké sú mnohé tieto lieky nebezpečné, aj na Slovensku nájdeme tisícky žien, ktoré sa ich stále snažia zohnať, nech to stojí, čo to stojí! Pod článkami upozorňujúcimi na ich nebezpečenstvo je väčšinou hneď prvá otázka v diskusii: „Neviete mi poradiť, kde ich zoženiem?“ Pri honbe za štíhlou postavou mnohým neprekáža ani to, že ich predaj je už nelegálny. Takmer všetky anorektiká, ako sa odborne lieky na zníženie váhy nazývajú, ktoré sa na našom trhu objavili a ktoré mohli predpisovať aj lekári, museli vždy stiahnuť. Napriek množstvu výskumov a testov, ktoré sa vykonali pred ich schválením sa totiž zakaždým ukázalo, že na ľudský organizmus majú nebezpečné účinky.

Tabletky na chudnutie nám ubližujú už takmer 90 rokov

Prvé tabletky na chudnutie sa objavili už v roku 1933. Bol to prípravok s obsahom dinitrofenolu. Látka, ktorá sa používala aj v trhavinách (!), dokázala zrýchliť metabolizmus tým, že premieňala tuk na teplo. Už o päť rokov neskôr ich však museli stiahnuť z trhu, lebo spôsoboval nebezpečné prehriatie organizmu. Ľudia, ktorí to prehnali s dávkovaním sa prakticky uvarili zvnútra. Napriek tomu sa doteraz predáva na čiernom trhu – a naďalej na jeho užívanie doplácajú ľudia zdravím, ale aj životom.

Po stiahnutí dinitrofenolu však trh ovládli amfetamíny, ktoré sa oficiálne používali ako tabletky na chudnutie celých 30 rokov! Až kým rastúce množstvo úmrtí nedonútilo kompetentých zakázať ich.

 

Adipex Retard mohol zapríčiniť náhlu smrť

V roku 1959 sa objavil fentermín, ktorý sa predával aj u nás, napríklad pod názvom Adipex retard. Účinná látka, podobná amfetamínu, ktorá je dnes na zozname zakázaných látok, ovplyvňuje centrálny nervový systém tým, že potláča pocit hladu a zároveň zvyšuje výdaj energie prednostným využívaním tukov. Mnohí si tieto „zlaté vajíčka“ nevedeli vynachváliť, lebo im pomohli zhodiť desiatky kíl. A od užívania ich neodradila ani veta, ktorá bola v príbalovom letáku vytlačená hrubým písmom: Môže spôsobiť náhlu smrť! Dnes je Adipex Retard zakázaný, lebo okrem podráždenosti, nespavosti, sucha v ústach a zvýšeného tepu či tlaku spôsoboval aj nevyliečiteľnú pľúcnu hypertenziu.

Isolipan ohrozoval srdce i pľúca

V 90. rokoch začali lekári predpisovať svojim obéznym pacientom liek Isolipan. No už v roku 1997 ho tiež museli stiahnuť z obehu. Obsahoval látku dexfenfluramín, ktorá znižovala pocit hladu a ovplyvňovala aj množstvo sérotonínu v mozgu. Okrem toho mal Isolipan aj termogénne účinky, teda nútil organizmus meniť tukové rezervy na teplo. Vo výskumoch sa však, paradoxne, ukázalo, že lepšie sa darilo chudnúť ľuďom, ktorí užívali placebo namiesto aktívnej látky. Z trhu sa musel porúčať, keď sa v súvislosti s jeho užívaním objavilo niekoľko náhlych úmrtí v dôsledku srdcových porúch a pľúcnej hypertenzie.

Acomplia spôsobovala depresie 

Keď sa začiatkom roku 2000 dostal na trh liek Acomplia, ktorý obsahoval účinnú látku rimonabant, zdalo sa, že to je konečne ten povestný zázračný liek. Dokázal totiž znižovať aj hladinu tukov v krvi a zvýšiť využitie glukózy vo svaloch. Testy ukázali, že zvyšuje aj hladinu dobrého cholesterolu a úžitok z neho mali aj fajčiari, lebo znižoval chuť na cigaretu. Pri jeho užívaní zároveň klesal krvný tlak a c-reaktívny proteín, ktorý spôsobuje zápaly v tele. Lenže ani Acomplia sa na trhu dlho neohriala, stiahli ju už po troch rokoch v januári 2009. Zistilo sa totiž, že u ľudí, ktorí ju užívajú sa objavili vážne úzkostné poruchy a depresie so samovražednými myšlienkami.

Pri Reductile sa objavovali infarkty 

Tabletky na chudnutie s účinnou látkou sibutramín sa na trhu predávali pod názvom Reductil, Meridia či Lindaxa. Sibutramín bol pôvodne vyvíjaný ako antidepresívum, no zistilo sa, že aj keď nemá antidepresívne účinky, má schopnosť potláčať hlad a navodzovať rýchlejšie pocit sýtosti. Mnohým ľuďom, aj u nás, pomohol schudnúť prebytočné kilogramy, ale v roku 2010 ho tiež museli stiahnuť. U ľudí, ktorí ho užívali sa totiž častejšie objavovali srdcové infarkty i mozgové mŕtvice, ale aj veľmi vážne psychické problémy so samovražednými myšlienkami.

Biznis s nebezpečnými liekmi pokračuje

Ale keďže biznis s prípravkami na chudnutie je mimoriadne výnosný, pred pár rokmi sa na trhu objavil ďalší preparát. Jeho názov je Qsymia a obsahuje kombináciu fentermínu a topiramátu, ktorý inak slúži aj ako liek proti epilepsii a migréne. Na redukciu hmotnosti síce má pozitívne účinky, lenže u úspešne chudnúcich sa zároveň objavujú vážne depresie a úzkostné poruchy, zvýšenie tepu a tlaku, poruchy pamäti i obličkové kamene. Našťastie, dosiaľ sa predáva iba v Amerike, Európa, možno poučená minulosťou, jeho používanie neschválila…

Zázračné tabletky na schudnutie skrátka neexistujú. Aj vyššie spomínané lieky bolo treba kombinovať s diétou a pohybom, aby sa ich účinok prejavil a po ich vysadení vždy nasledoval jojo efekt. A riskovať vážne poškodenie zdravia či nebodaj ešte niečo horšie sa kvôli rýchlejšiemu schudnutiu 10 či 20 kíl naozaj neoplatí!

 

 

 

 

 

 

0/5 (0 Reviews)

Share this post

Comment (1)

  • Lucia čornaničová Reply

    Dobrý deň,
    Ja rada užívam tabletky na schudnutie. Aj mi pomohli že som schudla mala som miernu nadváhu.

    10. marca 2024 at 10:12

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Pripojte sa k zoznamu čakateľov Keď bude produkt na sklade, budeme Vás informovať. Prosím, zanechajte svoju platnú e-mailovú adresu.