Prečo v zime priberáme?

Prečo v zime priberáme?

Odborníci tvrdia, že sme geneticky naprogramovaní tak, aby sme pribrali, keď sa vonku ochladí. Tuk je totiž dobrý izolátor a dokáže nás udržať v teple. Za zimný prírastok na váhe však môže aj iné faktory.

 

Dedičstvo po predkoch

V časoch, keď naši prapredkovia žili v jaskyniach, znamenalo niekoľko kíl rozdiel medzi životom a smrťou. Tí, ktorí sa v jeseni nestihli obaliť tukom, mali v zime, keď bolo ťažké nájsť potravu, veľký problém. Dodnes tak funguje množstvo zvierat, aby si zabezpečilo prežitie. Rovnako na tom boli aj naši predkovia. Aby boli schopní prežiť zimné mesiace, spomalil sa im metabolizmus, znížila sa tepová frekvencia i teplota končatín a spomalilo sa aj trávenie. Vytvorila sa im nadbytočná vrstva tuku, ktorá telo chránila nielen pred studeným počasím, ale keď nemali dostatok potravy, slúžila aj ako zásobáreň energie.

 

Zmenené chute

Keď teploty vonku klesnú, cievy v pokožke sa sťahujú a krv sa nahrnie do stredu tela. Stimuluje vnútorné orgány, najmä tráviaci trakt a jeho aktivita sa tak zvyšuje. Tým sa zvyšuje aj chuť do jedla. Je pochopiteľné, že v chladnom období nám málokedy idú na chuť nízkokalorické studené potraviny, ako je ovocie či zelenina.

 

Nedostatok pohybu

Ľudia sú prirodzene aktívnejší počas jarných a letných mesiacov, keď môžu bicyklovať, behať či plávať. Mrazivé počasie však dokáže od pohybu odradiť aj tých najodhodlanejších. Aj tí, ktorí sa za pekného počasia radi prejdú pešo, využívajú počas zimy častejšie MHD či autá.

 

Sezónna „depka“

Nedostatok slnečného svetla vedie k tomu, že sme smutní, apatickí, nemáme energiu a potrebujeme viac spánku. Všetko môže zlepšiť hormón sérotonín, ktorý telu dodáva aj slnečné žiarenie. No keď ho niet, musí si telo nájsť zástupných dodávateľov  ̶̶̶  a tými sú sacharidy. Pre väčšinu z nás sú potom najlepším spôsobom, ako si vylepšiť náladu, práve sladkosti.

 

Spôsob obliekania

Nemenej významným dôvodom, prečo sa v zime zaguľacujeme je aj to, že zíde z očí, zíde z mysle. Keď si boky zakrývame dlhými svetrami a kabátmi a okamžite po príchode z práce sa prezlečieme do pohodlných teplákov, ani si nemusíme uvedomiť, že priberáme.

0/5 (0 Reviews)

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Pripojte sa k zoznamu čakateľov Keď bude produkt na sklade, budeme Vás informovať. Prosím, zanechajte svoju platnú e-mailovú adresu.