Lepšie je byť tučný a zdravý…

Lepšie je byť tučný a zdravý…

Byť tučný rovná sa byť chorý! Podľa odborníkov je obezita semenišťom najrôznejších chorôb – od cukrovky, cez srdcovo-cievne ochorenia až po rôzne kožné problémy. Ale nemusí to byť vždy pravda.  

Vedci z centra na výskum rakoviny v spolupráci s Univerzitou na Aljaške sa rozhodli preskúmať zdravotný stav 330 Eskimákov žijúcich v delte Yukonu na juhozápade Aljašky. Odobrali im krv, odvážili ich, odmerali, zmerali im množstvo telesného tuku i krvný tlak. A zistili, že až 70 percent z nich trpí obezitou. To šokujúce však prišlo po vyhodnotení testov! Nezistili u nich žiadne problémy, ktoré sa s nadmernou hmotnosťou spájajú v iných krajinách sveta! „Výskyt obezity je u nich rovnaký ako napríklad u Američanov. Ale napriek tomu, hladina triglyceridov a koncentrácia zápalového C-reaktíveho proteínu, ktoré sú u ľudí s nadváhou bežne zvýšené a ktoré spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia, u týchto Eskimákov nevykazovali vyššie hodnoty než u ľudí s normálnou váhou,“ prezrádza vedúci výskumu.

S rybami je to opačne ako s ľuďmi

V čom spočíva ich tajomstvo? „Ich jedálny lístok obsahuje veľké množstvo mastných rýb. Znamená to, že vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré sa v rybách nachádzajú, ich chráni pred škodlivými účinkami obezity,“ prízvukuje lekár. Ak teda máme strach, čo môžu kilá narobiť s naším zdravím, stačí si na tanier klásť rybky – a možno aj častejšie ako odporúčané dva razy týždenne. Pri rybách je to však opačné ako pri ľuďoch. Pri rybách platí, že čím tučnejšia, tým lepšia a tým vyšší obsah omega-3. Najviac ho obsahujú slede, sardinky, makrely a až následne losos, tuniak či treska.  A možno aj naša váha pod vplyvom takéto stravovania začne klesať. Odborníci tvrdia, že omega-3 mastné kyseliny zlepšujú aj schopnosť tela reagovať na inzulín stimulovaním vylučovania leptínu (hormónu, ktorý reguluje pocit hladu).

 

0/5 (0 Reviews)

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Pripojte sa k zoznamu čakateľov Keď bude produkt na sklade, budeme Vás informovať. Prosím, zanechajte svoju platnú e-mailovú adresu.