Športový guru zomrel počas behu na infarkt

Športový guru zomrel počas behu na infarkt

Beh je vraj skvelý šport, ktorý nielen prispieva k chudnutiu, ale zlepšuje aj zdravie. To si myslel aj Jim Fixx, ktorý v 70. rokoch odštartoval v Amerike doslova bežeckú revolúciu.  Prečo teda zomrel vo veku 52 rokov na infarkt?

Vedci tvrdia, že beh prospieva nášmu zdraviu. U bežcov sa vraj civilizačné ochorenia začínajú prejavovať o 16 rokov neskôr než u tých, ktorí nikdy nebehali. Nehovoriac o tom, že sa pri ňom aj chudne. Pri behu rýchlosťou 10 km/h môžeme spáliť až okolo 2 000 kJ, čo je jeden sýty obed. Kým sa však prihlásite na svoj prvý maratón, prečítajte si príbeh slávneho bežca Jima Fixxa.

Dramaticky zmenil život

Fixx bol absolvent dvoch vysokých škôl, člen Mensy, ktorá združuje ľudí s nadpriemerným IQ  ̶  a trpel riadnou nadváhou. V 35 rokoch vážil 110 kíl a fajčil dve škatuľky cigariet denne. Nechcel však skončiť ako jeho otec, ktorý už ako 43-ročný zomrel na infarkt, a tak sa rozhodol, že so svojím životom niečo urobí. Vyhodil cigarety a začal behať. O desať rokov neskôr z neho bol 80-kilový vyšportovaný nefajčiar, ktorý behával 130 kilometrov týždenne a štartoval na rôznych maratónoch. A keď napísal knihu Complete Book of Running (Kompletná kniha o behaní), stal sa slávnym! Predali sa jej milióny výtlačkov a 11 týždňov sa držala na prvom mieste knižných bestsellerov. Fixx sa stal športovou ikonou a prispel k tomu, že sa ulice Ameriky zaplnili bežcami. „Nie je to šport, ale životný štýl,“ pochvaľoval si a v knihe citoval aj jedného patológa, ktorý tvrdil, že maratónski bežci si vytvárajú imunitu proti srdcovým chorobám.  Sám Fixx bol presvedčený, že každý, kto nefajčí a zabehne maratón pod štyri hodiny, nikdy nedostane infarkt.

Mal úplne upchaté tepny

Preto bol pre jeho fanúšikov poriadny šok, keď sa dozvedeli, že ich idol 20. júla 1984 zomrel počas svojho pravidelného ranného behu  ̶  na infarkt! Ešte väčšie prekvapenie priniesli výsledky pitvy. Muž, ktorý bol vzorom dokonalého zdravia paradoxne trpel vysokou hladinou cholesterolu a pokročilou aterosklerózou. Jednu srdcovú tepnu mal upchatú na 70 %, druhú na 85 % a tretiu až na 95 %. To, či

0/5 (0 Reviews)

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Pripojte sa k zoznamu čakateľov Keď bude produkt na sklade, budeme Vás informovať. Prosím, zanechajte svoju platnú e-mailovú adresu.