Do slávnych šiat museli Marilyn Monroe zašiť!

Do slávnych šiat museli Marilyn Monroe zašiť!

Slávna trblietavá róba, v ktorej Marilyn Monroe pred 60 rokmi spievala k narodeninám prezidentovi Kennedymu, v súčasnosti opäť spôsobuje veľký rozruch. Teraz preto, že šaty údajne nenávratne poškodila hviezda reality šou Kim Kardashian. Ale už aj pred vyše polstoročím bolo o čom písať!

Keby sa Jacqueline Kennedy rozhodla, že 16. mája 1962 navštívi veľkolepú oslavu 45. narodenín svojho manžela Johna F. Kennedyho, určite by celý čas zatínala zuby a klopila zrak od rozpakov. Zlatým klincom programu sa totiž stalo vystúpenie Marilyn Monroe, ktorá Kennedymu zvodným chvejúcim sa hlasom zaspievala Happy Birthday, Mr. President. Našťastie, prvá dáma sa v ten večer rozhodla zostať doma s deťmi. Inak by totiž musela sledovať, ako sa pôvabná herečka, o ktorej sa dlhšie šepkalo, že je Kennedyho milenkou, pokúša zvádzať jej manžela priamo pred jej očami i zrakmi 1 500 významných hostí. Za všetko mohli Marilynine šaty, ktoré sa zapísali do histórie.

Slávna herečka v nich vyzerala ako nahá

Keď Monroe prišla do preplnenej Madison Square Garden a zhodila zo seba biely hermelínový kožuch, všetci zalapali po dychu. V prvom momente sa zdalo, že krásna herečka je úplne nahá! Až potom sa ukázalo, že na sebe šaty má – ale z priesvitného hodvábu v telovej farbe, ktoré jej tak tesne priliehali na telo, že už sa pod ne nezmestila spodná bielizeň. Krajčírky do nich museli Marilyn doslova zašiť, aby čo najviac vynikli jej krivky! Zaujímavé pritom je, že tento rafinovaný kúsok odevu nemal v ten večer premiéru. A vlastne ani nebol pôvodne určený pre Marilyn Monroe.

 

Môže za to nemecká speváčka a francúzsky návrhár

marlene dietrich šaty marilyn monroeHollywoodsky kostýmový návrhár francúzskeho pôvodu Jean Louis šaty pôvodne navrhol pre nemeckú herečku a speváčku Marlene Dietrich, ktorá ich nosila na svoje koncertné vystúpenia. Mali budiť dojem, že ich nositeľka je úplne nahá a má len rafinovane umiestnené trblietky na chúlostivých miestach. Marilyn sa šaty veľmi zapáčili, a tak ju Marlene poslala za Jeanom Louisom. Ten hviezde filmu Niekto to rád horúce ušil ešte odvážnejšiu verziu. Urobil jej len tenké ramienka a veľmi hlboký výstrih. Na vtedajšie pomery boli aj šialene drahé – stáli 12-tisíc dolárov, čo je v prepočte na dnešnú sumu vyše 110-tisíc dolárov. Nečudo, veď 2500 kryštálikov a 6000 trblietavých kamienkov museli krajčírky na delikátnu látku prišívať ručne. Marilyn si to vraj zaplatila z vlastného vrecka, ale vyplatilo sa. Očarený Kennedy ju po oslave pozval do svojej hotelovej izby, kde spolu strávili noc.

Do pamäti sa ale tento ľahučký kúsok látky zapísal aj z oveľa smutnejšieho dôvodu – práve v nich sa herečka naposledy ukázala na verejnosti. O necelé tri mesiace, v auguste 1962, zomrela na predávkovanie drogami. Legendárne šaty potom za 1,3 milióna dolárov kúpil  súkromný zberateľ a v roku 2016 sa vydražili za rekordných 4,5 milióna eur. Získalo ich americké Ripleyho múzeum divov, ktoré sa ich rozhodlo vo svojich priestoroch vystavovať verejnosti.

 

Vďaka Kim získala Marilyn nových mladých fanúšikov

kim kardashian šaty marilyn monroe

Ale pred pár týždňami Ripleyho múzeum urobilo dosť riskantný ťah. Šesťdesiatročný kúsok histórie požičalo Kim Kardashian, hviezde americkej reality šou, aby sa v ňom mohla objaviť na prestížnom podujatí Met Gala, ktoré sa tento rok nieslo v duchu „Zlatý vek americkej módy.“ Kardashian za tri týždne prísnej diéty schudla sedem kíl, aby sa do šiat vôbec zmestila a nafarbila si vlasy na blond, aby čo najviac pripomínala legendárnu herečku. „Obliekli ma do nich pomocníci v bielych rukavičkách a mala som ich na sebe možno tri-štyri minúty,“ prezradila hviezdička, ktorá sa v nich len prešla po červenom koberci a zapózovala fotografom. „Potom som vyšla po schodoch a hneď som sa prezliekla do repliky uvedených šiat.“ Ale aj za taký krátky čas vraj drahú róbu nenávratne poškodila. Odborníci zverejnili fotografie, podľa ktorých zo šiat odpadlo niekoľko kryštálov a látka pri zipse sa natrhla. Tieto obvinenia však odmieta nielen Kardashian, ale aj Ripleyho múzeum. „Môžeme s istotou povedať, že Kim slávne šaty Marilyn Monroe nepoškodila. Našou úlohou je vzdelávať i zabávať ľudí a s odkazom Marilyn Monroe sa teraz vďaka rozruchu, aký Kim v šatách vyvolala, zoznámila úplne nová skupina mladých ľudí.“ Tak azda to naozaj stálo za to.

 

 

 

5/5 (1 Review)

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Pripojte sa k zoznamu čakateľov Keď bude produkt na sklade, budeme Vás informovať. Prosím, zanechajte svoju platnú e-mailovú adresu.