Takto sa menila plavková móda

Takto sa menila plavková móda

Viete si predstaviť, ako by vyzerala naša dovolenka pri vode, keby sme sa vrátili v čase a obliekli si plavky podľa dobovej módy a morálky? Tie prvé plávacie úbory pripomínali takmer večerné róby a ani zďaleka sa nepodobali na dnešné úsporné kúsky textílie. Pozývame vás na exkurziu časom.

 

ROK 1797

Bolo to koncom 18. storočia, keď ľudia začali hľadať potešenie v morských vlnách. Bolo však vhodné, aby pokožka zostala biela a nedotknutá slnkom. Dámy tak využívali na kúpanie kompletnú garderóbu a nechýbali dokonca ani klobúk, šál a rukavice. Do spodného lemu šiat si zašívali závažie, aby sa im ani pri kúpaní nenadvihla sukňa a nebolo im vidieť nohy.

 

ROK 1855

V polovici 19. storočia plavky pozostávali zo špeciálnych tmavých šiat a čiernych pančúch, na ktorých boli navlečené ešte dlhé spodky. Všetko bolo vyrobené z ťažkého flanelu, a tak nielenže sa žena neopálila (čo aj tak nebolo žiaduce), ale mohla považovať za šťastie, ak sa pri kúpaní neutopila.

 

ROK 1890

Módni návrhári tých čias vymenili flanel za vlnu a navrhli plavky, ktoré mali pufové rukávy a siahali po kolená. Neodmysliteľnou súčasťou bol, samozrejme, námornícky golierik, ktorý mal zakryť dekolt, a tak ochrániť česť dámy pred  hriešnymi myšlienkami pánov.

 

ROK 1908

„Nemôžem plávať, keď mám na sebe viac vecí ako v šatníku,“ bránila sa austrálska plavkyňa Annette Kellerman, keď ju začiatkom 20. storočia zatkli na pláži v Massachusetts za nevhodné obnažovanie sa. To spočívalo v tom, že jej plavky, siahajúce od krku až po chodidlá, odhaľovali ruky.

 

ROK 1920

Plavky v zlatých dvadsiatych rokoch pripomínali sťahovaciu bielizeň súčasnosti. Siahali do polovice stehien a široké ramienka zakrývali celý dekolt. Vyrobené boli z vlneného džerseja. Napriek tomu ich však nosili len odvážnejšie ženy, lebo kopírovali postavu, čo mnohé stále považovali za škandalózne. V tom období boli v móde štíhle postavy bez kriviek, a tak sa ženské plavky príliš nelíšili od mužských. Tie, ktoré nemali dokonalú figúru, si ešte dopomohli sukničkami. Vzor plaviek tvorili zväčša pruhy.

 

ROK 1946

Svetlo sveta uzreli bikini, ktoré vymyslel inžinier Louis Réard. Nazval ich podľa atolu Bikini v Tichom oceáne, kde Američania testovali atómovú bombu. Prvýkrát ich predviedol v Paríži 5. júla 1946. Musel si však najať striptérku, 19-ročnú Micheline Bernardini, lebo modelky si odmietli vziať na seba niečo také pohoršujúce. No Micheline zožala úspech a dostala 50-tisíc listov od fanúšikov

 

ROK 1950

Esther Williams, profesionálna plavkyňa, ktorá sa neskôr stala hviezdou filmového štúdia MGM, navrhla jedny z najkrajších plaviek všetkých čias. Lichotili figúre, lebo vytvárali postavu v tvare presýpacích hodín, zakrývali zadoček a zároveň vďaka kosticiam vytvárali aj pekný dekolt. Najviac k ich propagácii prispela hviezda Elizabeth Taylor.

 

ROK 1964

Rakúsky návrhár Rudi Gernreich predstavil takzvané monokini – bikini bez vrchného dielu. Celý svet bol v šoku a samotný pápež označil tieto plavky za nemorálne. Gernreich tvrdil, že chce len oslobodiť telo. Niekoľko žien si ich síce kúpilo, ale ani v časoch voľnej lásky nemali dostatok odvahy, aby ich nosili.

 

ROK 1976

V roku 1974 rakúsky módny návrhár Rudi Gernreich, návrhár monokín, vymyslel aj plavky – tangáče. Šnúrka namiesto zadného dielu si síce získala popularitu v Brazílii, v ostatných končinách sveta sa však príliš neuchytila. Ženy v obchodoch viac žiadali plavky, ktorými sa preslávila herečka Farrah Fawcett na kultovom plagáte.

 

ROK 1989

Pod vplyvom zdravého životného štýlu sa objavili celé plavky s vysoko vykrojenou spodnou časťou, ktorá odhaľovala bedrá. Plavkový trend udávala Pamela Anderson z televízneho seriálu Pobrežná hliadka. Do módy sa dostáva materiál z neoprénu, úspech slávia zvieracie potlače a jasné neónové farby.

ROK 1998

Anne Cole v roku 1998 vytvorila tankini, odrodu celých plaviek, ktoré však pozostávali z dvoch kusov – nohavičiek a vrchnej časti, ktorá siaha až po pupok. Obľúbili si ich ženy, ktoré sa necítia dobre v dvojdielnych plavkách, ale nechcú nosiť ani celé.

 

ROK 2009

História sa opakuje. Libanonsko-austrálska návrhárka Aheda Zanetti vytvorila burkini, plavky najmä pre vyznávačky islamu zakrývajú celé telo, členky, zápästia a aj vlasy. Francúzske úrady, ktoré sa preslávili zákazom nosenia buriek, však zakázali burkini vo verejných bazénoch používať. Vraj sú nehygienické.

 

 

OD ROKU 2010

V posledných rokoch v oblasti plavkovej módy nevznikajú prevratné nové trendy. Obľúbený je vintage štýl i odvážne odhalené krivky.  Každá z nás môže nosiť to, čo sa jej páči a čo jej pristane. Okrem Missiek. Na súťažiach krásy sa od roku 2018 začali rušiť promenády v plavkách. A v časoch sociálnych sietí a influenceriek plavky častokrát  slúžia skôr na pózovanie pri bazéne, než na skutočné plávanie.

 

 

 

 

 

 

0/5 (0 Reviews)

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Pripojte sa k zoznamu čakateľov Keď bude produkt na sklade, budeme Vás informovať. Prosím, zanechajte svoju platnú e-mailovú adresu.